ارمنستان و لتونی، اولین کشورهایی که به استاندارد داده‌های مالکیت سودمند رو آورده‌اند

26 اردیبهشت 1401 / 16 مهٔ 2022

این وبلاگ توسط Open Ownership نوشته و‍ منتشر شده است. Open Ownership را در لینکدین و توییتر دنبال کنید. 

این وبلاگ توسط پایگاه داده‌های باز ایران در آوریل ۲۰۲۲ ترجمه شده است. نسخه اصلی متن به زبان انگلیسی توسط Open Ownership در سپتامبر ۲۰۲۱ منتشر شده بود.

ارمنستان و لتونی اولین کشورهایی هستند که داده‌های خود را مطابق با استاندارد داده‌های مالکیت سودمند (BODS) منتشر می‌کنند.

این استاندارد چارچوبی برای جمع‌آوری و انتشار داده‌های مالکیت سودمند فراهم می‌کند که در نتیجه‌ آن، داده‌های به دست آمده از قابلیت تعامل‌پذیری و کیفیت بالاتری برخوردارند و راحت‌تر مورد باز مصرف قرار می‌گیرند. به عبارت دیگر این استاندارد به کاربران اجازه می‌دهد که داده‌ها را به راحتی به اشتراک بگذارند و با ترکیب، تجسم، کاوش یا تجزیه و تحلیل آنها را راحت‌تر درک کنند.

ارمنستان انتشار داده‌های مالکیت سودمند مطابق با استاندارد داده‌های مالکیت سودمند (BODS) را ابتدا با تمرکز بر شرکت‌های استخراج منابع، و از طریق اداره ثبت شرکت خود آغاز کرد. (رجوع کنید به این نمونه و فهرست طرح شفافیت صنایع استخراجی EITI ارمنستان از شرکت‌های معدنی و اظهارنامه‌ها). این کشور از اوایل سال آینده، اقدامات مربوط به شفافیت مالکیت سودمند را به شرکت‌های رسانه‌ای و سایر بخش‌ها بسط خواهد داد.

اداره ثبت ارمنستان همچنین از سیستم مصورسازی مالکیت سودمند (Beneficial Ownership Visualisation System) که یک نرم‌افزار متن‌باز است، استفاده می‌کند تا برای شرکت‌هایی که می‌خواهند مطابق با استاندارد داده‌های مالکیت سودمند فعالیت کنند، ساختارهای مالکیت سودمند را به شکل قابل درکی به طور تصویری بازنمایی کند.

از طرف دیگر، دولت لتونی از طریق اداره ثبت مرکزی استاندارد یاد شده را برای همه بخش‌های اقتصادی خود را اعمال کرده است. انتشار اولیه نزدیک به ۱۱۳,۰۰۰ اظهارنامه مالکیت سودمند توسط مقامات لتونی در فرمت استاندارد داده‌های مالکیت سودمند JavaScript Object Notation منتشر شده است و قریب‌الوقوع موارد بیشتری منتشر خواهد شد. این داده‌ها منتشر شده است تا تحت مجوز کرییتیو کامنز (CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication) هر کسی بتواند از آن استفاده کند.

کشور لتونی به عنوان یکی از اعضای «گروه رهبری مالکیت سودمند» یا Beneficial Ownership Leadership Group، با انتشار داده‌های باز ساختارمند، دقیق و جامع از اداره ثبت مرکزی خود و مطابق با «اصول مالکیت باز» یا Open Ownership Principles، تعهد خود را نسبت به شفاف‌سازی موثر در زمینه مالکیت سودمند نشان داده است.

تام تاونسند (Thom Townsend)، مدیر اجرایی موسسه اوپن اونرشیپ (Open Ownership) می‌گوید: «این موضوع که ارمنستان و لتونی مطابق با استاندارد ما به انتشار داده م‍ی‌پردازند و در زمینه شفافیت مالکیت سودمند در جهان پیشگام شده‌اند، فوق‌العاده است.‍‍‍‍‍‍‍»

او می‌افزاید: «‍وقتی داده‌های مالکیت سودمند به درستی مرتب شده و از قابلیت تعامل‌پذیری برخوردار باشند، راحت‌تر می‌توان آنها را راستی آزمایی کرد و مورد استفاده قرار داد. ما مشتاقیم که به کشورهای دیگر نیز در انتشار داده‌های با کیفیت در زمینه مالکیت سودمند کمک کنیم‌.»

تیم تحلیلگران داده در Open Ownership در حال بررسی و واکاوی این داده‌های منتشر شده هستند. یافته‌های این واکاوی‌ها با مقامات مربوطه به اشتراک گذاشته خواهد شد تا به بهبود کیفیت و کمیت داده‌ها کمک کند. این یافته‌ها همچنین در پست‌های آینده در وبسایت openownership.org اعلام خواهد شد.

استاندارد داده‌های مالکیت سودمند توسط سازمان Open Ownership و با همکاری شرکت تعاونی خدمات داده باز (Open Data Services Co-operative) تهیه و نگهداری شده است.

از وبسایت standard.openownership.org بازدید کنید تا در مورد مشخصات استاندارد داده‌های مالکیت سودمند اطلاعات بیشتری بدست آورید‌. اگر در مورد هر کدام از عناصر شفافیت مالکیت سودمند به دنبال دریافت راهنمایی از طرف سازمان Open Ownership هستید، لطفا با بخش پشتیبانی و یا از طریق ایمیل [email protected] با این سازمان تماس بگیرید.