آگاهی و بینش محلی برای اقدام جهانی: بارسلونا

25 بهمن 1399 / 13 فوریهٔ 2021

نکات برجسته از گزارش گردهمایی داده‌های کووید-۱۹ در بارسلونا
نوشته‌ای از منشور داده باز / تاریخ انتشار: ۱ دسامبر ۲۰۲۰

اداره کل داده باز و شفافیت دولت کاتالونیا (DTDO) تصمیم داشت تا برای مواجهه با مشکلات بهداشت و سلامت، اشتغال و بحران اقتصادی ناشی از کووید-۱۹، داده‌های خود را در دسترس بخش‌ها و نهادهای بیشتری قرار دهد. این نهاد متوجه شد که برای بهبود این وضعیت به داده‌های کامل، قابل اعتماد و تفکیک شد‌ه‌ای نیاز است تا بتوان مشخص کرد دولت از چه منابعی برخوردار است و چطور می‌توان با این بحران سلامت عمومی دست و پنجه نرم کرد. با این هدف دولت کاتالونیا به همراه موسسه منشور داده باز اولین گردهمایی خود را برای بررسی داده‌های مربوط به کووید-۱۹ در سپتامبر ۲۰۲۰ برگزار کردند. 

هدف این گردهمایی بدست آوردن یک دیدگاه جامع از تاثیرات کووید-۱۹ و مواجهه با بحران‌های اقتصادی، اجتماعی و سلامت عمومی بود تا به بهترین نحو، مجموعه داده‌های لازم را شناسایی کنند. اهداف دیگر این گردهمایی به شرح ذیل است:

  • مشخص کردن ضوابط و معیارهایی برای استانداردسازی روش‌های جمع‌آوری، نحوه انتشار و تجزیه و تحلیل مجموعه داده‌های مربوط به کووید-۱۹ ؛
  • آماده ‌و مرتب کردن دفترچه‌های راهنمای کاربر و پیشنهاداتی برای مقایسه و ارجاعات متقابل داده‌ها در سطح بین‌المللی؛
  •  شناسایی نمونه‌های موفق در استفاده از داده باز در مواجهه با کووید-۱۹؛
  •  و در آخر، ارائه پیشنهاد طبقه‌بندی برای فراداده‌ها که برای ساخت یک مجموعه داده‌ قابل بهره‌برداری و کارا که برای خدمت به نیازهای شهروندان طراحی شده باشد، لازم است‌. 

Photo by Andrey Grinkevich on Unsplash

این گردهمایی به سه بخش تقسیم شده بود: تاثیر داده‌ها در مواجهه با کووید-۱۹ بر اقتصاد، جامعه و گروه‌های آسیب‌پذیر، جنسیت

نکات برجسته و آنچه از گزارش گردهمایی بارسلونا آموختیم

۱. داده‌های بیشتر به معنی داده‌های بهتر نیست.

این گروه بر اهمیت این موضوع که اطلاعات بهتر صرفا به معنای داشتن میزان زیادی از داده نیست، تاکید داشتند. داده‌ها باید مرتب شود و به اطلاعات قابل استفاده تبدیل گردد. این نکته که داده‌ها باید به صورت هدفمند منتشر شود، کلید استراتژی سال ۲۰۲۰-۲۰۲۱ ما است.

۲. حفظ حریم خصوصی اهمیت دارد، ولی چه کسی مسئول است؟

به نظر می‌رسید شرکت‌کنندگان در این گردهمایی متوجه سازوکارهای ناشناس‌سازی داده و اهمیت حفظ حریم خصوصی بودند. با این حال به این نکته اشاره شد که اگر داده توسط یک شرکت خصوصی جمع‌آوری شده باشد، مشکل بتوان آن را ردگیری کرد و تشخیص داد که چه کارهایی با آن داده می‌توان انجام داد. این موضوع، در صورت بدست آمدن نتایج نامطلوب، به عدم مسئولیت‌پذیری و پاسخگویی ختم خواهد شد.

۳. گروه‌های آسیب‌پذیر و شکاف‌های موجود در داده‌ها

زمانی که موضوع تاثیرات نامطلوب اجتماعی کووید-۱۹ بر گروه‌های آسیب‌پذیر مورد بحث قرار گرفت، گروه کاری متوجه شدند که اگر داده‌های کافی درباره یک‌ قشر خاص از جامعه وجود نداشته باشد، مثل این است که انگار آن قشر اصلا وجود ندارد. چالش اصلی در جمع‌آوری چنین داده‌هایی بود و اینکه چه کسانی مسئول این کار هستند. گروه کاری همچنین متوجه شدند که در کاتالونیا داده‌ با رویکرد جنسیتی در هیچ فرمتی وجود ندارد و همینطور جای داده‌های باز با رویکرد جنسیتی، هم در موارد عمومی و هم به صورت خاص درباره کووید-۱۹، خالی است. البته جلسه‌ای مجزا برای تمرکز بر این موضوع شکل گرفت و در نهایت روشن شد آن‌ها متعهد هستند تا این شکاف اطلاعاتی را از بین ببرند.

پیشنهادات و اقدامات آینده

با توجه به اینکه اصلاح شیوه جمع‌آوری داده برای ارائه تحلیل از این داده‌ها و همینطور برای شناسایی معضلات و راه حل های موجود، از اهمیت زیادی برخوردار است، شرکت‌کنندگان و تسهیل‌گران، این گردهمایی را بسیار جالب توجه یافتند.

در این گردهمایی، ارزش مشارکت میان متخصصین از رشته‌ها و حوزه‌های مختلف دانش در ایجاد گفتمانی که لازمه بهبود اکوسیستم داده باز است، مورد توجه قرار گرفت. در این جلسه همچنین، بر نیازها و تقاضاهای بخش‌های مختلف مروری صورت گرفت. همانطور که در چکیده فعالیت‌های گروه‌های کار نمایش داده شده است، بسیاری پیشنهاد دادند زمان مباحثه‌ها افزایش پیدا کند تا به صورت عمیق‌تری به هر یک از مسائل مطرح شده پرداخته شود. پیشنهاد دیگر این بود که ترتیب‌دهندگان این برنامه، یک جلسه تکمیلی طولانی‌تر ترتیب دهند تا بررسی مباحثی که به صورت خلاصه در گزارش این گردهمایی ذکر شده است، ادامه پیدا کند. (این گزارش به زبانهای انگلیسی و کاتالان موجود است).