آگاهی و بینش محلی برای اقدام جهانی: مکزیک

04 اسفند 1399 / 22 فوریهٔ 2021

نکاتی برگرفته از گردهمایی داده‌های کووید-۱۹ در مکزیک
نوشته‌ای از منشور داده باز / منتشر شده در تاریخ: ۴ دسامبر ۲۰۲۰
 


دولت مکزیک از طریق پلتفرم ملی دیجیتال National Digital Platform وابسته به دبیرخانه اجرایی سیستم ملی مبارزه با فساد اقتصادی این کشور، ۲۷ مجموعه داده را که در اولویت کشور قرار دارند، مپ (map) کرده و به سه گروه دسته‌بندی کرده است: بهداشت و سلامت عمومی، ملزومات سیاسی-اجتماعی و ملزومات اقتصادی. از تاریخ ۲۷ تا ۲۹ اکتبر برای هر یک از این موضوعات، یک کارگاه آموزشی برگزار شد. 
 

 

Photo by Regina Victorica on Unsplash

نکات برجسته و آنچه از گردهمایی داده مکزیک فرا گرفته شد به صورت خلاصه به شرح ذیل است:

بخش بهداشت و سلامت عمومی

۱. داده‌ها برای اقدام، ضروری هستند.

داده‌های نادرست و بی‌دقت درباره تعداد مبتلایان به ویروس کووید-۱۹، مسئولین را از گرفتن تصمیمات صحیح باز می‌دارد و در عوض موجب ناامیدی جامعه‌ای که با بحران مواجه شده است، می‌گردد. 

۲. ساختارهای داده باید پویا باشند.

دولت‌ها باید به دنبال ایجاد ساختارهایی برای داده باشند که پویایی و تغییر در داده‌های یک همه‌گیری را ممکن سازد. سیر تحول هر مورد ابتلا به ویروس باید به طور کامل با داده‌های پانلی (Panel Data) مستندسازی گردد تا بُعد زمان در نظر گرفته شود. 

۳. داده باید از قابلیت هم‌کنش‌پذیری برخوردار باشد.

بهداشت و سلامت عمومی به شکلی تنگاتنگ با متغیرهای دیگر مانند مشخصات قشرهای مختلف و اقتصاد اجتماعی مرتبط است. چند-ابتلایی مانند چاقی مفرط و ابتلا به دیابت، همینطور سن و شرایط اقتصادی و اجتماعی، کووید-۱۹ را بغرنج‌تر می‌کند. باید به این فکر کنید که داده‌های خود را به شکلی تنظیم نمایید و در دسترس قرار دهید که قابلیت تحلیل شدن توام با مجموعه داده‌های مختلف را داشته باشند.  

بخش موضوعات سیاسی اجتماعی 

۱. آسیب‌پذیرترین گروه‌های جامعه را شناسایی و به شکلی مسئولانه به تمامی داده‌ها رسیدگی کنید.

جمع‌آوری داده به شکلی که تاثیرات همه‌گیری کووید-۱۹ را بر حسب جنسیت، نژاد و طبقه اجتماعی نشان دهد، چالش‌برانگیز اما ضروری است. این همه‌گیری گروه‌های آسیب‌پذیر را بیشتر از همه (و به اشکال مختلفی) تحت تاثیر قرار داده است و باید اطمینان حاصل کنید که متغیرهای بکار گرفته برای شناسایی این گروه‌ها و همینطور داده‌هایی که از آنها جمع‌آوری می‌شود، به شکل مسئولانه‌ای مورد استفاده قرار بگیرد. 

۲. کاربران داده را شناسایی کنید و از مهارت‌های داده‌‌ای آن‌ها مطلع شوید.

باید افرادی را که ممکن است از این داده‌ها استفاده کنند در نظر داشته باشید. افراد ممکن است انگیزه‌ها و علایق بسیار گوناگونی در یک جامعه داشته باشند. کسانی که با داده کار می‌کنند از قابلیت‌های مختلفی برخوردارند و باید درباره قابلیت‌های داده‌‌ای یک جامعه واقع‌بین بود. 

۳. خوشبختانه یا متاسفانه باید بپذیریم که در پس زمینه تمام این اتفاقات بحث تغییرات اقلیمی وجود دارد. 

بسیار مهم است که تمام این داده‌ها را با توجه به مسئله محیط زیست و تغییرات اقلیمی بررسی کنیم. همه‌گیری‌ها و بیماری‌های نوین به شکل گسترده‌ای با فعالیت‌های انسان در محیط زیست مرتبط هستند. علاوه بر این، داده‌های معطوف به محیط زیست می‌توانند درباره پدیده‌های دیگر مانند فجایع طبیعی نیز بکار بیایند. بنابراین یک مپینگ داده (data mapping) مجزا به منظور شناسایی داده‌های زیست محیطی که در بحث همه‌گیری کووید-۱۹ نیز موضوعیت دارند، می‌تواند حائز اهمیت باشد. 

بخش اقتصادی 

۱. داده‌ای را در اولویت قرار دهید که به افراد بیشتری کمک می‌کند.

فعالیت‌های اقتصادی در سطوح مختلف، عمیقا و به شکلی متفاوت تحت تاثیر این همه‌گیری قرار گرفته و به صورت نامطلوبی زنجیره تولید را تغییر داده است. فعالیت‌های اقتصادی دیگر (مانند خرید کردن و یا غذا خوردن در رستوران‌ها) به خاطر اقدامات بهداشتی متوقف شده تا جلوی گسترش این بیماری گرفته شود یا از سرعت ابتلا کاسته شود. علاوه بر این، زوال سلامت افراد موجب کم شدن نیروی کار شده است. کشور مکزیک به این موضوع واقف شد که می‌بایست داده‌هایی که بیشترین سودمندی را برای شهروندان به همراه دارد و به آنها اجازه می‌دهد تا بتوانند تصمیم‌گیری کنند، در اولویت قرار دهد. 

۲. آسیب‌پذیرترین گروه‌ها را شناسایی و از آنها حمایت کنید. 

داده‌های مرتبط به استخدام و اشتغال جز مهمترین داده‌هایی هستند که در سطوح مختلف تصمیم‌گیری‌ به آنها نیاز داریم. با در دست داشتن چنین داده‌هایی، می‌توان تشخیص داد که چه کسانی بیشترین آسیب را متحمل شده‌اند و چطور می‌توان از آن‌ها حمایت کرد. گذشته از این، داشتن داده‌های تفکیک‌شده درباره استخدام و اشتغال می‌تواند موجب تشخیص بخش‌هایی در اقتصاد شود که بیشتر از بخش‌های دیگر به بسته‌های محرک اقتصادی نیاز دارند. 

۳. توانایی داده در کاهش ریسک‌‌های آتی

شرکت‌کنندگان در این گردهمایی به توانایی نهفته‌‌ در استخراج داده‌ به هر یک از انواع عملیات‌ بانکی، مانند برداشت، واریز، وام‌ها، مبالغ و ارسال وجه توسط موسسات مالی، دست یافتند. این داده‌ها نشان می‌دهند که همه‌گیری کووید-۱۹ به چه صورت رفتار و عملکرد مردم را تحت تاثیر قرار داده است و همین امر می‌تواند موجب کاهش ریسک شود. البته باید توجه داشت نگرانی‌های موجهی درباره حریم خصوصی وجود دارد که باید در نظر گرفته شوند. 
 

A screen capture of one of Mexico‘s COVID-19 meet-ups 

این سه گردهمایی به صورت ضبط شده در دسترس و در اینجا قابل دیدن است.

فهرست کامل مجموعه داده‌های اولویت‌گذاری شده بر روی این AirTable موجود است.