رفتن مستقیم به محتوا

اختصاص ۲,۷۰۰ میلیارد تومان در بودجه کشور برای پیش‌تولید یک سریال حضرت موسی و سلمان

25 خرداد 1402 / 15 ژوئن 2023

 تحقیقات پایگاه داده‌های باز ایران نشان می‌دهد که تاکنون دست‌کم ۲,۷۰۰ میلیارد تومان از منابع عمومی بودجه برای ساخت سریال حضرت موسی و سلمان در اختیار صدا و سیما قرار گرفته است. این رقم علاوه بر اعتبارات معمول صدا و سیما است که تحت عنوان بودجه متفرقه به این سازمان اختصاص پیدا کرده است. 

 

لینک نمودار

نام سریال‌‌ حضرت موسی و سلمان از سال گذشته و بعد از تصویب قانون بودجه سال ۱۴۰۱ وارد ردیف‌های بودجه موقت شده است. پارسال مبلغ ۷۰۰ میلیارد تومان برای این سریال به صدا و سیما داده شده بود که این رقم در قانون بودجه ۱۴۰۲ به ۲ هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرده است. 

این مبلغ بخشی از اعتبارات ۷,۲۴۰ میلیارد تومانی است که در بخش اعتبارات ردیف‌های موقت تحت عنوان توسعه کمی و کیفی تولیدی فیلم و سریال فاخر در اختیار سازمان صدا و سیما قرار می‌گیرد. در قانون بودجه امسال و سال گذشته به طور مشخص رقم در نظر گرفته شده برای این سریال ذکر شده است. 

دقیقا معلوم نیست برآورد بودجه کلی ساخت سریال حضرت موسی چقدر است، اما برخی نمایندگان پیش‌تر از هزینه ۴ تا ۱۰ هزار میلیارد تومانی این سریال صحبت کرده‌اند. این ارقام بدون هیچ توضیحی از سوی محمود رضوی، تهیه‌کننده سریال تکذیب شده‌اند. 

کار ساخت این سریال از سال ۱۳۹۶ به کارگردانی فرج‌الله سلحشور آغاز شد. پس از درگذشت سلحشور، ابراهیم حاتمی‌کیا مسئولیت کارگردانی سریال حضرت موسی را برعهده گرفت. 

مسئولان صدا و سیما امیدوار است این سریال تا ۵ سال آینده آماده پخش باشد. بنابراین باید انتظار داشت در سال‌های آینده نیز مبالغی از بودجه عمومی برای ساخت این سریال استفاده شود.

ارزش بودجه سریال حضرت موسی در سال ۱۴۰۲ چقدر است؟ 

۲ هزار میلیارد تومان در مقیاس بسیاری از ردیف‌های بودجه‌ سال ۱۴۰۲ رقم بزرگ و قابل توجهی است. این مبلغ ۳ برابر بودجه سازمان امور دانشجویان، ۲/۲ برابر بودجه اورژانس کشور، ۲ برابر یارانه دارو و شیرخشک، ۱/۳ برابر بودجه سازمان انرژی اتمی و ۱/۱ برابر بودجه دانشگاه صنعتی شریف است. 

 

 

لینک نمودار

با بودجه سریال حضرت موسی، می‌توان چند سریال گران‌قیمت ساخت؟ 

حجم بودجه سریال حضرت موسی نه تنها نسبت به سایر ردیف‌های بودجه، بلکه نسبت به عرف سریال‌‌سازی نیز چشمگیر است. 

ارزش ۲ هزار میلیارد تومان در حال حاضر معادل ۴۰ میلیون دلار با احتساب دلار ۵۰ هزار تومانی است. ارزش ۷۰۰ میلیارد تومان در سال گذشته نیز با احتساب متوسط قیمت بازار آزاد (۳۹ هزار تومان) حدود ۲۰ میلیون دلار است. با این حساب تاکنون بودجه‌ای در حدود ۶۰ میلیون دلار از منابع عمومی بودجه کل کشور برای تامین بخشی از هزینه پیش‌تولید این سریال در اختیار صدا و سیما قرار داده شده است. 

این در حالی است که بر اساس برآوردها هزینه ساخت سریال‌های گران قیمت ترکیه‌ای بین ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزار دلار برای هر یک ساعت است. به عبارتی تاکنون معادل ساخت ۱۰۰ تا ۳۰۰ قسمت سریال ترکیه‌ای بودجه به سریال حضرت موسی اختصاص پیدا کرده است که احتمالا در مجموع ۶۰ قسمت است. 

به عنوان نمونه گفته می‌شود هزینه پیش‌تولید ۲۵ قسمت فصل اول سریال حریم سلطان در سال ۲۰۱۱ میلادی کمتر از ۵ میلیون دلار بوده است. این رقم یک دوازدهم مبلغی است که پارسال و امسال برای پیش‌تولید سریال حضرت موسی از بودجه عمومی هزینه شده. 

 

 

 

لینک نمودار