رفتن مستقیم به محتوا

تخریب ۲۱ هزار هکتار جنگل در سال ۱۴۰۰

04 مرداد 1402 / 26 ژوئیهٔ 2023

تحقیقات پایگاه داده‌های باز ایران نشان می‌دهد طی سال‌های ۱۳۹۹ - ۱۴۰۰ بیش از ۴۵ هزار هکتار از جنگل‌های ایران تخریب شده است. 

بنا بر داده‌های آماری سازمان منابع طبیعی، که در سالنامه‌ها و گزارش‌های مرکز آمار ایران منتشر شده، بیش ۲۴ هزار هکتار در سال ۱۳۹۹ و بیش از ۲۱ هزار هکتار در سال ۱۴۰۰ رخ داده است. مجموع سطح تخریب این دو سال معادل  ۷۰ درصد آمار تخریب پنج سال گذشته است. 

پیش از این گزارش‌ها از تخریب سالانه ۱۲ هزار هکتار جنگل در ایران حکایت داشته‌اند. 

 

لینک نمودار

میزان تخریب جنگل‌ها در سال‌های ۱۳۹۶ تا ۱۴۰۰، بین ۰/۰۲۸ درصد (سال ۱۳۹۷) و ۰/۱۶۰ درصد (سال ۱۳۹۹) در نوسان است. این نرخ در سال ۱۴۰۰ به ۰/۱۴۱ درصد رسیده است. 

در میان استان‌های ایران بالاترین نرخ تخریب جنگل‌های در سال ۱۴۰۰ متعلق به استان‌های کردستان، قم و فارس و پس از آن استان‌های آذربایجان غربی، گلستان و کهگیلویه و بویراحمد است. 

از نظر سطح تخریب نیز استان‌ فارس با رکورد تخریب ۱۳ هزار و ۳۵۰ هکتار در صدر جدول است. پس از فارس استان‌های کردستان (۲۳۴۷ هکتار)، لرستان (۱۳۶۹ هکتار)، کهگیلویه و بویراحمد (۱۰۸۲ هکتار) و گلستان (۹۶۷ هکتار) بیشترین سطح تخریب را در سراسر کشور داشته‌اند. 

 

 

لینک نقشه‌ها

به نظر می‌رسد که مهم‌ترین عامل بالا بودن سطح تخریب جنگل‌ها در سال‌های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰،  وقوع آتش‌سوزی‌های گسترده جنگل‌ها، ‌به‌خصوص در زاگرس است. استان‌ فارس از نظر سطح پوشش با بیش از ۲ میلیون هکتار اراضی جنگلی، سبزترین استان ایران است و با توجه به نرخ بالای تخریب، بیشترین سهم را در رکوردشکنی تخریب جنگل‌های ایران در سال‌های اخیر داشته است. 

 

 

 

لینک جدول