رفتن مستقیم به محتوا

حکومت ایران رکورددار سرکوب و کشتار معترضان در دنیا

23 شهریور 1402 / 14 سپتامبر 2023

بیش از دو سوم معترضان جان‌باخته جهان در یک سال گذشته در ایران کشته شده‌اند. 

تحقیقات پایگاه داده‌های باز ایران نشان می‌دهد که در یک سال گذشته دست کم ۱۷۹ تظاهرات در ۸۴ کشور رخ داده که به کشته شدن حداقل ۸۱۷ نفر منجر شده است. از این میان سهم ایران ۵۳۷ نفر است. 

لینک نمودار

بر اساس آمارهای مستند سازمان حقوق بشر ایران، در اعتراضات ۱۴۰۱ ، دست‌کم ۵۳۷ تن، شامل ۴۸ زن و ۶۸ کودک زیر ۱۸ سال در ایران کشته شده‌اند؛ بیشترین آمار کشتار مربوط به دو هفته نخست اعتراضات با آمار ۲۲۳ کشته است. 
لینک اینفوگرافیک

این تعداد، معادل ۶۶ درصد یا دو سوم کل آمار کشته‌شدگان در اعتراض‌های مردمی در سراسر جهان است. داده‌های سایت Global Protest Tracker* نشان می‌دهد که در فاصله سپتامبر سال گذشته (شهریور ۱۴۰۱) در ۱۲ مورد معترضان توسط پلیس و ماموران حکومتی کشته شده‌اند.  ایران، هند، پرو (در جریان دو اعتراض مردمی جداگانه)، کنیا،‌ سنگال، اتیوپی، آنگولا، اسواتینی (سوازیلند)، بولیوی، عراق و سوریه کشورهایی‌اند که در یک سال گذشته در پاسخ به اعتراض‌ها، معترضان را به دست نیروهای نظامی یا وابسته کشته‌اند. 
لینک نقشه

این در حالی است که ۱۶۷ تظاهرات دیگر در سایر نقاط دنیا انجام شده بدون آنکه کسی کشته شده باشد. نقشه زیر پراکندگی اعتراض‌های مردمی را در ۸۴ کشور جهان نشان می‌دهد. نکته جالب توجه تعداد بالای تجمع‌های اعتراضی در کشورهای اروپایی است که حق اعتراض آزاد شهروندان در آنجا به رسمیت شناخته می‌شود و مسئولیت امنیت اعتراضات مردمی در این کشورها بر عهده‌ی دولت است. 
لینک نقشه

به عنوان نمونه می‌توان به فرانسه، اسپانیا و بریتانیا اشاره کرد که رکورددار بیشترین تعداد تظاهرات مردمی هستند. از زمان کشته شدن مهسا ژینا امینی تاکنون در فرانسه ۹ تظاهرات انجام شده که بزرگ‌ترین آنها تظاهرات اعتراضی پس از کشته شدن «نائل مرزوق» است. هزاران معترض به خیابان‌ها آمدند و با پلیس درگیر شدند، اما کسی کشته نشد. 

تعداد تظاهرات مردمی در اسپانیا و بریتانیا نیز در یک سال گذشته هر کدام ۶ مورد بوده است. بزرگ‌ترین تظاهرات اسپانیا، پاییز سال گذشته همزمان با تظاهرات مردم ایران در نوامبر ۲۰۲۲ برگزار شده است که در آن بیش از ۲۵۰ هزار معترض حضور داشته و به سیاست‌های درمانی اعتراض کرده‌اند. 

در بریتانیا نیز بزرگ‌ترین مورد تظاهرات مادران در اعتراض به افزایش هزینه مهدکودک‌ها در اکتبر ۲۰۲۲ بوده که در آن بیش از ۱۵ هزار معترض حضور داشته‌اند. 

*  Global Protest Tracker وابسته به بنیاد غیردولتی صلح بین‌المللی کارنگی در آمریکا است.