رفتن مستقیم به محتوا

اولین تجربه رابطه جنسی ایرانی‌ها

08 آبان 1402 / 30 اکتبر 2023

بر اساس فراخوان تازه پایگاه داده‌های باز ایران در مورد اولین تجربه رابطه جنسی در ایران، ۵۴ درصد از پاسخ‌دهندگان گفته‌اند که اولین رابطه آن‌ها زیر سن ۱۸ سالگی انجام شده است. ۱۷ درصد افرادی که رابطه جنسی داشته‌اند می‌گویند اولین رابطه جنسی آن‌‌ها با شخص همجنسشان بوده است. مردان اولین رابطه جنسی خود را بیشتر با افراد همجنس خود برقرار کرده‌اند و زنان بیشتر با افراد غیرهمجنس. نزدیک به ۶۰ درصد از پاسخ‌دهندگان این پژوهش می‌گویند اولین رابطه جنسی آن‌ها کاملا پنهانی بوده و کسی از آن باخبر نشده است. ۱۸ درصد پاسخگویان گفته‌‌اند تاکنون هیچ نوع رابطه جنسی نداشته‌اند. جزئیات یافته‌‌های این پژوهش را در ادامه می‌خوانید.

در دوران مدرن، سخن گفتن آشکار از مسائل جنسی در ملاء عام برای مدت‌ها امری پذیرفتنی نبود. در نتیجه، اطلاعات در مورد کمیت و کیفیت روابط جنسی نیز اندک بوده است. یکی از پیامد‌های انقلاب جنسی دهه ۱۹۶۰ میلادی باز شدن راه گفت و گو در مورد مسائل جنسی به صورت عام بود. این تحول، راه پژوهش در این زمینه را هم گشود. در سال‌‌های اخیر توجه به این موضوع گسترش بیشتری یافته است. برای مثال پژوهش گسترده‌ای که در میان ۴۴ کشور در فاصله سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۷ صورت گرفته نشان می‌دهد که سن نخستین رابطه جنسی در این کشورها ۱۸ سال و ۴ ماه بوده است. پایین‌ترین سن مربوط به اتریش (۱۷/۳ سال) و بالاترین سن مربوط به مالزی (۲۳ سال) است. پژوهش‌های جدیدتر مثلا در مورد آمریکا نشان داده است که سن متوسط اولین رابطه جنسی بین ۱۶ تا ۱۷ سال بوده است. ۳۷ درصد از این افراد گفته‌اند آرزو می‌کردند که دیرتر از آن سن اولین رابطه جنسی خود را تجربه می‌کردند و ۶ درصد گفته‌آند دوست داشته‌اند زودتر از آن سن چنین تجربه‌ای می‌داشتند.

در جامعه ایرانی نیز رابطه جنسی برای سال‌‌های طولانی موضوعی «مگو» و تابو مانند بوده است. این وضعیت با تغییرات فناروی‌های اطلاعاتی و ارتباطی به سرعت تغییر کرد. در سال‌های اخیر حرف زدن از سکس و روابط جنسی عمومیت بیشتری پیدا کرده است؛ تا حدی که حتی رسانه‌‌های رسمی مانند صدا و سیما هم که این موضوعات را عملا ممنوع می‌شمردند در سال‌های اخیر راه را بر روی این مباحث باز کرده‌اند. 

با این همه، هنوز اطلاعات زیادی در مورد روابط جنسی در ایران در دسترس نیست. یک دهه پیش، تحقیق گستره‌ای که وزارت آموزش و پرورش با استفاده از یک نمونه آماری شامل بیش از ۱۴۱ هزار دانش آموز انجام داده بود نشان می‌داد که بیش از ۷۴ درصد دانش‌آموزان دارای رابطه «غير مجاز با جنس مخالف» بوده‌اند. در تحقیق دیگری که مرکز پژوهش‌های مجلس به آن اشاره کرده است گفته شده  ۸۰ درصد دختران از چند دبيرستان دخترانه تهران گفته‌اند که رابطه با جنس مخالف را تجربه کرده‌اند. سه سال پیش رئیس مرکز تحقیقات ایدز کشور اعلام کرد بر اساس مطالعات انجام شده سن شروع تماس جنسی در ایران حدود ۱۳/۵ تا ۱۴ سال است. 

با وجود چنین اطلاعات جسته گریخته‌ای، هنوز اطلاعات ما در زمینه روابط جنسی در ایران، و  ویژگی‌های اولین رابطه جنسی اندک است. پایگاه داده‌های باز ایران برای جبران این کمبود در اواخر بهار و اوایل تابستان سال جاری پرسش‌هایی را در این زمینه با کاربران فضای مجازی در میان گذاشته است. 

فراخوان برای شرکت در این پیمایش آنلاین از ۲۲ خردادماه تا ۲ تیرماه ۱۴۰۲ در دسترس کاربران بوده است. در این مدت، ۱,۳۲۷ نفر از کاربران فضای مجازی در این فراخوان مشارکت کرده‌ و به پرسش‌های مطرح شده پاسخ داده‌اند. ۷۸ درصد از پاسخگویان مرد و ۲۲ درصد زن بوده‌اند. ۹۶ درصد از پاسخ دهندگان به این فراخوان در مناطق شهری و ۴ درصد دیگر در مناطق روستایی ساکن بوده‌اند. پاسخگویان در ۳۱ استان کشور پراکنده بوده‌اند. کمترین میزان پاسخگویان ساکن استان‌‌‌های کهگیلویه و بویراحمد و خراسان جنوبی بوده‌اند. چنان که انتظار می‌رود، بیشترین پاسخ دهندگان می‌گویند ساکن تهران هستند. میانگین سنی پاسخگویان ۳۲ سال بوده است. ۳۸ درصد از پاسخگویان تحصیلاتی کمتر از کارشناسی داشته‌اند و ۶۲ درصد بیش از کارشناسی. همچنین، ۵۶ درصد از پاسخگویان مجرد، ۳۸ درصد متاهل، و ۶ درصد دیگر پیشتر متاهل بوده‌اند.

برای اطلاع از نتایج کلی این پاسخ‌ها کافی است گزارش کوتاه زیر را بخوانید و یا نمودارها را ببینید:

داشتن رابطه جنسی

 • ۱۸ درصد از پاسخ‌دهندگان که به پرسش‌های این فراخوان پاسخ داده‌اند می‌گویند تا به حال با شخص دیگری رابطه جنسی نداشته‌اند.
 

لینک نمودار

 • افراد بین ۲۰ تا ۴۰ سال بیشتر از سایر گروه‌های سنی می‌گویند تا به حال رابطه جنسی داشته‌اند.
 

لینک نمودار

 • ساکنان مناطق شهری بیش از ساکنین مناطق روستایی می‌گویند تا به حال رابطه جنسی داشته‌اند.
 

لینک نمودار

 • افراد دارای تحصیلات دانشگاهی (کارشناسی و بالاتر) بیش از افراد بدون تحصیلات دانشگاهی (کاردانی و کمتر) می‌گویند تا به حال رابطه جنسی داشته‌اند.
 

لینک نمودار

 

سن اولین رابطه جنسی

 • ۵۴ درصد از پاسخ‌دهندگان که به پرسش‌های این فراخوان پاسخ داده‌اند و پیشتر رابطه جنسی داشته‌اند می‌گویند اولین رابطه جنسی آن‌ها زیر ۱۸ سالگی بوده است.
 • ۷ درصد از این عده می‌گویند اولین رابطه جنسی آن‌ها زیر ده سالگی انجام شده است.
 

لینک نمودار

 • مردان بیشتر از زنان پیش از سن ۱۸ سالگی اولین رابطه جنسی خود را تجربه کرده‌اند و زنان بیشتر در سن بالاتر از ۱۸ سال.
 

لینک نمودار

 • ساکنین مناطق روستایی در مقایسه با شهرنشینان اولین رابطه جنسی خود را بیشتر پیش از ۱۸ سالگی تجربه کرده‌اند. 
 

لینک نمودار

 • افراد بدون تحصیلات دانشگاهی (کاردانی و کمتر) بیشتر در سنین زیر ۱۸ سالگی اولین رابطه جنسی خود را تجربه کرده‌اند و افراد دارای تحصیلات دانشگاهی (کارشناسی و بالاتر) بیشتر بالای سن ۱۸ سالگی.
 

لینک نمودار

 • افراد متاهل یا قبلا متاهل (جدا شده، طلاق گرفته، همسر از دست داده) بیشتر پیش از سن ۱۸ سالگی اولین رابطه جنسی خود را تجربه کرده‌اند و افراد مجرد بیشتر در سن بالاتر از ۱۸ سال.
 

لینک نمودار


جنسیت در اولین رابطه جنسی

 • ۱۷ درصد از پاسخگویان می‌گویند اولین رابطه جنسی آن‌ها با فردی همجنس بوده است.
 • ۸۳ درصد دیگر از پاسخگویان می‌گویند این رابطه آن‌ها با جنس مخالف بوده است.
 

لینک نمودار

 • مردان اولین رابطه جنسی خود را بیشتر با افراد همجنس خود برقرار کرده‌اند و زنان بیشتر با افراد جنس مخالف.
 

لینک نمودار
 

نوع رابطه جنسی

 • ۵۶ درصد از پاسخ‌دهندگان می‌گویند اولین رابطه جنسی آن‌ها کامل بوده یعنی همراه با دخول بوده است.
 • ۴۱ درصد دیگر از پاسخ‌دهندگان می‌گویند این رابطه کامل نبوده است.
 

لینک نمودار

 • مردان بیشتر از زنان می‌گویند که اولین رابطه جنسی آن‌ها یک رابطه کامل جنسی (همراه با دخول) بوده است.
 

لینک نمودار

 • افراد بدون تحصیلات دانشگاهی (کاردانی و کمتر) بیشتر از افراد دارای تحصیلات دانشگاهی (کارشناسی و بالاتر) می‌گویند که اولین رابطه جنسی آن‌ها همراه با دخول بوده است.
 

لینک نمودار
 

اطلاع دیگران از رابطه جنسی

 • ۵۹ درصد از پاسخگویان می‌گویند اولین رابطه جنسی آن‌ها کاملا پنهانی بود است و کسی از آن باخبر نشده است.
 • ۳۳ درصد دیگر از پاسخگویان می‌گویند دیگران از این رابطه اطلاع داشته‌اند.
 

لینک نمودار

 • افراد بدون تحصیلات دانشگاهی (کاردانی و کمتر) بیشتر از افراد دارای تحصیلات دانشگاهی (کارشناسی و بالاتر) می‌گویند که دیگران از اولین رابطه جنسی آن‌ها اطلاع داشته‌اند.
 

 لینک نمودار
 

واکنش دیگران به رابطه جنسی

 • ۳۷ درصد از پاسخ‌دهندگان می‌گویند واکنش کسانی که از رابطه جنسی آن‌ها مطلع شده‌اند مثبت بوده است.
 • تنها ۵ درصد از پاسخ‌دهندگان می‌گویند واکنش کسانی که از رابطه جنسی آن‌ها مطلع شده‌اند منفی بوده است.
 • ۴۰ درصد از پاسخگویان می‌گویند واکنش مشخصی از دیگران ندیده‌اند.
 

لینک نمودار

 • مردان بیشتر از زنان با واکنش مثبت کسانی روبرو شده‌اند که از اولین رابطه جنسی آن‌ها مطلع شده‌اند.
 

لینک نمودار

 • افراد دارای تحصیلات دانشگاهی (کارشناسی و بالاتر) بیشتر از افراد بدون تحصیلات دانشگاهی (کاردانی و کمتر) با واکنش مثبت کسانی روبرو شده‌اند که از اولین رابطه جنسی آن‌ها مطلع شده‌اند.