رفتن مستقیم به محتوا

بودجه یک نهاد حوزوی پنج برابر یارانه دارو و شیرخشک در ایران

20 آبان 1402 / 11 نوامبر 2023

بررسی‌های پایگاه داده‌های باز ایران نشان می‌دهد که بودجه شورای عالی حوزه‌های علمیه ایران ۵ برابر میزان یارانه‌ای است که دولت برای تامین دارو و شیر خشک اختصاص داده است. 

این در شرایطی است که طی ماه‌های اخیر کمبود شیرخشک، مشکلات زیادی برای شهروندان ایران به وجود آورده است. برخی گزارش‌ها حکایت از آن دارد که دولت ابراهیم رییسی تأمین تقاضای شیرخشک را به «یک کارخانه در ترکیه» واگذار کرده است.

 

لینک نمودار

برآوردهای پایگاه داده‌های باز ایران، بر اساس داده‌های تولید، صادرات و واردات و مصرف شیرخشک نشان می‌دهد که وضعیت ۲۰ تا ۳۰ درصد شیرخشک تولیدی در ایران نامشخص است. دولت ایران مدعی است بخشی از هزینه‌های مصرف شیرخشک خانوار را با یارانه دارو تامین می‌کند.

 

 

لینک نمودار

بر اساس آمارهای انجمن تولیدکنندگان شیرخشک در ایران، میزان تولید انواع شیرخشک تولیدی و صنعتی در سال گذشته خورشیدی به ۲۰۰ تا ۲۴۰ هزار تن رسیده است. این در حالی است که گفته می‌شود آمار مصرف داخلی کمتر از ۵ هزار تن در ماه یا ۶۰ هزار تن در سال است.

از سوی دیگر، طبق آمار گمرک جمهوری اسلامی در سال گذشته ۱۰۶ هزار تن انواع شیرخشک از ایران صادر و حدود ۱,۲۱۳ تن به کشور وارد شده است. 

مقایسه عرضه و تقاضا نشان می‌دهد تکلیف چیزی بین ۳۵ تا ۷۵ هزار تن شیرخشک مشخص نیست. شیرخشک‌هایی که یا انبار شده یا به صورت قاچاق از کشور خارج می‌شود.