رفتن مستقیم به محتوا

بعد از انقلاب، اقتصاد ایران چگونه از رقبا عقب افتاد؟

18 بهمن 1402 / 7 فوریهٔ 2024

نیم قرن پیش، اقتصاد ایران بزرگ‌تر از کشورهایی مانند کره‌جنوبی، عربستان سعودی و ترکیه بود، امروز اما ایران نه‌تنها از این رقبای دیرین عقب افتاده، بلکه جایگاه خود در اقتصاد دنیا را هم از دست داده است. 

محاسبات پایگاه داده‌‌های باز ایران نشان می‌دهد که هفت سال پیش از انقلاب ۱۳۵۷، ارزش اقتصاد ایران دو برابر کره جنوبی بود. این در حالیست که ۴۴ سال بعد از تاسیس جمهوری اسلامی، ارزش تولید ناخالص داخلی کره جنوبی از سه و نیم برابر اقتصاد ایران فراتر رفته است. 

 

لینک بارریس

با مقایسه ارزش تولید ناخالص داخلی ایران (به قیمت ثابت) در فاصله سال‌های ۱۹۷۱ تا ۲۰۲۲ میلادی (۱۳۵۰ تا ۱۴۰۲ خورشیدی)، در خواهیم یافت که اقتصاد ایران در این مدت کمتر از سه برابر (۱۹۰ درصد) رشد داشته است، در حالی که در همین مدت، اقتصاد کره جنوبی نزدیک ۲۵ برابر (۲,۳۷۰ درصد)، اقتصاد ترکیه نزدیک ۱۰ برابر (۸۷۲ درصد) و اقتصاد عربستان سعودی بیش از ۵ برابر (۴۱۱ درصد) بزرگ‌تر شده‌ است. 

 

 

لینک نمودار

بررسی داده‌های بانک جهانی در نیم قرن گذشته حکایت از آن دارد که ایران در سال ۱۳۵۰، هفدهمین اقتصاد بزرگ جهان بود و کشورهای عربستان سعودی و ترکیه در رتبه‌های ۱۸ و ۲۱ و کره جنوبی در رتبه ۲۹ قرار داشتند. 

۵۲ سال بعد، وضعیت این چهار کشور در رده‌بندی اقتصاد جهانی کاملا دگرگون شده است. حالا کره جنوبی در رتبه ۱۱، ترکیه در رتبه ۱۶ و عربستان در رتبه ۲۰ قرار دارد و جایگاه ایران،‌ در رده‌بندی اقتصادهای بزرگ بالاتر از ۲۷ نیست. 

 

 

 

لینک نمودار