رفتن مستقیم به محتوا

حکومت ایران در حال ساختن ۷۰ زندان جدید است

25 اسفند 1402 / 15 مارس 2024

تحقیقات پایگاه داده‌های باز ایران نشان می‌دهد در حال حاضر سازمان‌ زندان‌ها در ایران، مشغول ساخت ۷۰ زندان و ندامتگاه جدید در سراسر کشور است که باید تا سال ۱۴۰۵ به بهره‌برداری برسند.                                                                                                                                                                                   

                                                                                                                                                                                                                

لینک نقشه

در قانون بودجه سال ۱۴۰۲ دست‌کم ۱۲ ردیف با عنوان «احداث ندامتگاه» وجود دارد که امسال بیش از ۱,۱۲۸ میلیارد تومان اعتبار برای آنها در نظر گرفته شده است.

 

 

لینک جدول

زندان بزرگ فشافویه در جنوب تهران به بهره‌برداری رسیده، اما هنوز وضعیت پیشرفت فیزیکی زندان‌های مرکزی مشهد، شیراز، تبریز، اهواز و  ندامتگاه‌های کاشان، دامغان، سمنان، سلماس و بهبهان مشخص نیست. علاوه بر این، دو ردیف کلی با عنوان «احداث ۵۹ ندامتگاه» و «احداث ۱۰۰ بازداشتگاه موقت» در بودجه پیش‌بینی شده که هیچ اطلاعات دقیقی درباره جزئیات آنها در دسترس نیست. 

بر اساس اطلاعات کلی درج شده در یکی از معدود گزارش عملکرد نهادهای زیر نظر قوه قضائیه، تعداد کل زندان‌های «بسته» در ایران ۱۷۳ زندان است. علاوه بر این گفته می‌شود ۶ «زندان باز»، ۳۲ «بازداشتگاه»، ۲۵ «اردوگاه» و ۲۹ «کانون اصلاح و تربیت» زیر نظر سازمان زندان‌ها اداره می‌شوند. 

بر اساس قانون آیین دادرسی کیفری، زندان‌ها به انواع بسته، نیمه‌باز و باز تقسیم می‌شوند. 
«زندان بسته» به زندانی گفته می‌شود که با برج‌های دیده‌بانی محصور شده و دارای دو پوسته با حصار داخلی و خارجی و برخوردار از شرایط و ضوابط امنیتی و حفاظتی کامل است. 
«زندان نیمه‌باز» به مکان محصوری گفته می‌شود که در حد فاصل حصار داخلی و خارجی زندان بسته قرار داد. محکومان زندان نیمه‌باز، در زمان معین و تحت نظارت مامور مراقب مسلح، به‌کار گمارده می‌شوند و پس از اتمام کار، مجدداً به خوابگاه گروهی یا اختصاصی بازگشت داده می‌شوند.
«زندان باز» یا «مرکز حرفه‌آموزی و اشتغال» نیز یکی دیگر از انواع زندان‌ها است که محکومان به موجب رای دادگاه و یا با تصویب شورای طبقه‌بندی، با سپردن تامین مناسب، محکومیت خود را در آن‌جا با حرفه‌آموزی یا اشتغال به کار در حوزه‌های صنعتی، خدماتی و کشاورزی می‌گذرانند.
«بازداشتگاه‌» نیز محل نگهداری موقت متهم تحت قرار تأمین کیفری است که با دستور مقام قضایی به آنجا معرفی شده و تحت مدیریت یا نظارت سازمان است و شامل بازداشتگاه‌های عمومی، امنیتی، انتظامی یا نظامی می‌شود.
«کانون اصلاح و تربیت» هم برای نگهداری افراد زیر سن ۱۸ سال است.