رفتن مستقیم به محتوا

برآورد درآمد سازمان زندان‌ها از فروش پابند الکترونیکی

14 فروردین 1403 / 2 آوریل 2024

بر اساس مصوبه کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی قرار است در سال ۱۴۰۳ خورشیدی ۵۰۰ میلیارد تومان از منابع عمومی بودجه برای تامین «پابند الکترونیکی» در اختیار سازمان زندان‌ها قرار گیرد. این در حالی است که طبق قانون بخش عمده‌ای از هزینه پابندهای الکترونیکی توسط خود زندانیان تامین می‌شود. 

در قانون بودجه سال گذشته، درآمد سازمان زندان‌ها از فروش پابند الکترونیکی ۳۰ میلیارد تومان پیش‌بینی شده، که این تنها بخشی از درآمدها و منابع اختصاصی پیش‌بینی‌شده برای سازمان زندان‌ها در سال ۱۴۰۲ است. 

لینک نمودار

براساس تعرفه مصوب در قانون بودجه سال ۱۴۰۲ سازمان زندان‌‌ها، به ازای هر روز استفاده از پابند الکترونیکی مبلغ بین ۲ تا ۵۰ هزار تومان از زندانیان دریافت می‌‌شود. به عبارتی استفاده از پابند برای هر زندانی می ‌تواند تا یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در ماه و تا ۱۸ میلیون تومان در سال هزینه داشته باشد.

در عین حال طبق آخرین آمارهای مقام‌های قضایی، تا اوایل فروردین ۱۴۰۲، دست‌کم ۹ هزار زندانی تحت پوشش پابندهای الکترونیکی قرار گرفته‌اند. اگر همین رقم را ملاک قرار دهیم، میزان درآمد حاصل از اجاره پابند، بالغ بر ۱۶۰ میلیارد تومان خواهد بود که ۵ برابر رقم پیش‌بینی شده در قانون بودجه است. 

اما این تنها منبع پیش‌بینی شده برای سازمان زندان‌ها در بودجه نیست. در قانون بودجه ۱۴۰۲، بیش از ۴۸۰ میلیارد تومان دیگر در چهار ردیف مجزا به عنوان درآمد و  منابع اختصاصی سازمان زندان‌ها پیش‌بینی شده است: 
  •  ۴۰۰ میلیارد تومان از فروش زندان‌های قدیمی 
  • ۲۰ میلیارد تومان بازپرداخت اقساط وام‌ به زندانیان
  • ۱۶ میلیارد تومان از سرمایه‌گذاری برای اشتغال زندانیان
  • ۱۶ میلیارد تومان از فروش محصولاتی تولیدی توسط زندانیان
لینک نمودار

ترتیب هزینه‌کرد منابع اختصاصی، در قانون بودجه و قوانین دیگر مشخص می‌شود. به عنوان نمونه منابع حاصل از فروش زندان‌های قدیمی به صورت اعتبارات عمرانی برای ساخت زندان‌های جدید هزینه می‌شود، یا منابع درآمدی سرمایه‌گذاری طرح‌های اشتغال‌زا، در همان طرح‌ها هزینه و بخش عمده‌ای از فروش محصولات تولیدی زندانیان، در اختیار خود زندانیان قرار می‌گیرد. 

کل منابع اختصاصی سازمان زندان‌ها بخش کوچکی از هزینه‌های سازمان زندان‌ها است که از بودجه عمومی تامین می‌شوند. کل بودجه‌ای که در سال ۱۴۰۲ در اختیار سازمان زندان‌ها در نظر گرفته شده بالغ بر ۹,۷۷۰ میلیارد تومان است که کمتر ۵۰۰ میلیارد تومان آن، به ترتیب توضیحات این مقاله، از منابع اختصاصی تامین شده‌اند.