رفتن مستقیم به محتوا

بودجه محرومیت زدایی نهادهای نظامی-اقتصادی رهبر جمهوری اسلامی: ۱۷ هزار میلیارد تومان

21 خرداد 1403 / 10 ژوئن 2024

دست‌کم ۱۷ هزار میلیارد تومان از منابع مالی کشور در سال ۱۴۰۳ به نام «محرومیت‌ زدایی» و فعالیت اقتصادی در «مناطق محروم»، در اختیار نهادهای نظامی-اقتصادی زیر نظر رهبر جمهوری اسلامی قرار می‌گیرد.

تحقیقات پایگاه داده‌‌های باز ایران نشان می‌دهد در میان جدول‌ها و متن بودجه سال ۱۴۰۳، منابع مالی متنوعی برای این کار در نظر گرفته شده است: از تشکیل قرارگاه‌های «محرومیت‌زدایی» در سپاه و ارتش و کمک‌ ۲,۵۰۰ میلیارد تومانی به گروه‌‌های جهادی برای فعالیت در «مناطق محروم»، تا تحویل رایگان ۲ هزار میلیارد تومان از اموال تملیکی دولت به «بسیج سازندگی»؛ اما این اقدام به بسیج و گروه‌های جهادی و قرارگاه‌ها محدود نمی‌شود. 

 

لینک نمودار

در بودجه امسال، برای بنگاه‌های اقتصادی زیر نظر رهبر جمهوری اسلامی، مانند ستاد اجرایی فرمان امام، بنیاد علوی و بنیاد شهید نیز، سهمی جداگانه با عنوان «حمایت از اشتغال با اولویت مناطق محروم» در نظر گرفته شده است که مجموع آن به حدود ۱۷ هزار میلیارد تومان می‌رسد. 

 

 

لینک جدول

موارد یاد شده تنها اعتباراتی هستند که در بودجه به صراحت با عنوان «محرومیت‌زدایی و حمایت از مناطق محروم» به نهادهای زیر نظر رهبر جمهوری اسلامی تعلق گرفته است. این نهادها به جز بودجه عمومی به منابع مالی غیرشفاف دیگری نیز دسترسی دارند که اطلاعی از آنها در دست نیست. اما همین مبالغ هم قابل مقایسه با اعتباراتی است که دستگاه‌های دیگر مانند کمیته امداد، سازمان بهزیستی و استانداری‌ها برای پشتیبانی و حمایت از گروه‌های آسیب‌پذیر در اختیار دارند.  

 

 

 

لینک نمودار