رفتن مستقیم به محتوا

کدام استان‌ها بالاترین نرخ بیکاری را دارند؟

18 تیر 1403 / 8 ژوئیهٔ 2024

تحقیقات پایگاه داده‌های باز ایران نشان می‌دهد طی سال‌های گذشته استان‌های کرمانشاه، لرستان، سیستان و بلوچستان، خوزستان، کردستان و چهارمحال و بختیاری، بالاترین نرخ بیکاری را در کشور داشته‌اند. 

نمودار زیر میزان بیکاری در استان‌های کشور را در ظرف ۶ سال گذشته به تصویر کشیده است.

 

لینک نمودار

آخرین داده‌های مرکز آمار ایران نشان می‌دهد سیستان و بلوچستان، کرمانشاه و لرستان در سال ۱۴۰۲ بالاترین نرخ بیکاری را در میان استان‌های کشور داشته‌اند. 
متوسط نرخ بیکاری کل کشور در سال گذشته حدود ۸ درصد بوده است؛ با این وجود هر سه استان رکورد ۱۲ درصد را به ثبت رساند‌ه‌اند. 
از طرف دیگر، کمترین نرخ بیکاری در خراسان رضوی و خراسان جنوبی، حدود ۶ درصد بوده است. 

 

 

لینک نقشه

با توجه به کوچک بودن بازار کار ایران، باید در کنار نرخ بیکاری، میزان مشارکت اقتصادی را نیز در نظر گرفت. این شاخص نشان‌دهنده نسبت جمعیت فعال (مشغول یا آماده به کار) به کل جمعیت در سن کار (جمعیت بالای ۱۵ سال) است. 

لینک نقشه
در سال ۱۴۰۲ این نسبت در کل کشور بیش از ۴۱ درصد محاسبه شده است، در حالی که در سیستان و بلوچستان، کهگیلویه و بویراحمد و ایلام نرخ مشارکت اقتصادی کمتر از ۳۶ درصد است. 
از سوی دیگر در استان‌ زنجان نرخ مشارکت به نسبت کم‌سابقه ۵۱ درصد رسیده و در استان‌های اردبیل، گیلان و مازندران بیش از ۴۵ درصد بوده است. 

نمودار زیر هم بر اساس بررسی داده‌های شش سال  گذشته مرکز آمار تهیه شده و تغییرات نرخ مشارکت در استان‌هایی را نشان می‌دهد که بالاترین حضور فعال در بازار اشتغال رسمی را داشته‌اند. 

 

 

 

 

لینک نمودار