رفتن مستقیم به محتوا

افزایش بیش از ۱۶ برابری درآمد اختصاصی قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیای سپاه

18 مهٔ 2022

بررسی بودجه سال ۱۴۰۱ نشان می‌دهد که میزان درآمد اختصاصی قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیا  نسبت به سال گذشته ۱۶/۶ برابر افزایش یافته است.

«قرارگاه مرکزی حضرت خاتم‌الانبیا»، عالی‌ترین قرارگاه عملیاتی نظامی ایران است و زیرمجموعه ستاد کل نیروهای مسلح به شمار می‌رود که مسئولیت طراحی و هماهنگی عملیاتی نیروهای مسلح را برعهده دارد. با این حال، این قرارگاه (با قرارگاه سازندگی خاتم الانبیای سپاه پاسداران اشتباه گرفته نشود) در سال‌های اخیر وارد فعالیت‌های پیمانکاری شده است. سرلشکر پاسدار غلامعلی رشید با حکم علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، از تیرماه سال ۱۳۹۵، فرماندهی قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیا را برعهده گرفته است. 

بر اساس یافته‌های پایگاه داده‌های باز ایران، در بودجه امسال ۲۵۰ میلیارد تومان «درآمد اختصاصی» برای قرارگاه خاتم‌الانبیا در نظر گرفته شده است. 

«درآمد اختصاصی» درآمدی است که سازمان‌ها از طریق ارایه خدمات به دست می‌آوردند. منابع حاصل از این درآمد عینا در همان سازمان هزینه و مصرف می‌شود. به این ترتیب، درآمد اختصاصی پیش‌بینی شده برای قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیا نسبت به سال گذشته ۱۶/۶ برابر شده است. درآمدهای اختصاصی قرارگاه یادشده در بودجه سال ۱۴۰۰ حدود ۱۵ میلیارد تومان بود. 

 

لینک نمودار

بر اساس اطلاعات مندرج در پیوست دوم لایحه بودجه ۱۴۰۱، نهادهای نظامی در ایران در مجموع ۱۵,۳۸۵ میلیارد تومان درآمد اختصاصی دارند که در این میان قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا با ۱۵ هزار میلیارد تومان و قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیا با ۲۵۰ میلیارد تومان بیشترین سهم را از آن خود کرده‌اند.

 

 

 

لینک نمودار 

این قرارگاه با «قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا» وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که پیمانکار بسیاری از پروژه‌های عمرانی در ایران است، تفاوت دارد.

درآمد اختصاصی پیش‌بینی شده برای «قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا» در بودجه سال ۱۴۰۱، ۱۵ هزار میلیارد تومان است که در مقایسه با درآمدهای اختصاصی این قرارگاه در بودجه پارسال، ۵۰ درصد افزایش داشته است. درآمدهای اختصاصی قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا در بودجه ۱۴۰۰، ۱۰ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده بود. پایگاه داده‌های باز ایران پیشتر در گزارشی به اعداد و ارقام بودجه و همچنین حجم فعالیت‌های این قرارگاه در اقتصاد ایران پرداخته است.

رشد شدید درآمدهای اختصاصی در نظر گرفته شده برای «قرارگاه مرکزی حضرت خاتم‌الانبیا» در بودجه سال ۱۴۰۱ می‌تواند به این معنا باشد که این قرارگاه همچون دیگر همتایان نظامی خود از جمله «قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا»، قرار است حضور پررنگ‌تری در قراردادهای ساخت‌و ساز دستگاه‌های اجرایی و طرح‌ها و پروژه‌های عمرانی داشته باشد.

«قرارگاه مرکزی حضرت خاتم‌الانبیا» همچنین از منابع عمومی دولتی حدود ۵۲۲ میلیارد تومان سهم دارد که در مجموع منابع در اختیار این قرارگاه در سال ۱۴۰۱ به حدود ۷۷۲ میلیارد تومان بالغ می‌شود.

علاوه بر بودجه‌های ریالی در نظر گرفته شده برای قرارگاه مرکزی حضرت خاتم الانبیا در بودجه امسال این قرارگاه بودجه‌ای یورویی نیز در نظر گرفته شده است. بر اساس لایحه بودجه سال ۱۴۰۱، دولت برای تقویت بنیه دفاعی کشور تا سقف ۴/۵ میلیارد یورو اعتبار پیش بینی کرده که قرار است از طریق واگذاری نفت خام آن را تامین کند.

سهم اولیه قرارگاه مرکزی حضرت خاتم‌الانبیا از این اعتبار، حدود چهار و نیم میلیون یورو بود که در چارچوب «طرح شهید سوداگر» در بودجه قرار گرفته بود. اما این اعتبار در روند تغییرات لایحه بودجه در مجلس در نهایت به حدود هشت میلیون یورو افزایش یافته است. هیچ اطلاعاتی درباره «طرح شهید سوداگر» که امسال برای اولین بار به ردیف‌های بودجه اضافه شده، به صورت عمومی در دست نیست.