رفتن مستقیم به محتوا

مقایسه آمار خرید مسکن ایرانیان در تهران و ترکیه: هفت معامله در تهران، یکی در ترکیه

10 اوت 2022

میزان خرید خانه ایرانیان در ترکیه به یک هفتم کل آمار خرید مسکن در تهران رسیده است. 

مقایسه آمارهای مرکز آمار ترکیه و بانک مرکزی ایران نشان می‌دهد به ازای هر ۷ خانه‌ای که در تهران معامله می‌شود، ایرانی‌ها یک خانه در ترکیه می‌خرند. 

بنابر این آمار، در فاصله فروردین تا اسفند ۱۴۰۰ (اول آوریل ۲۰۲۰ تا آخر مارس ۲۰۲۲) ایرانیان در مجموع ۱۰,۷۱۳ خانه در ترکیه خریده‌اند، در حالی که گزارش‌های بانک مرکزی نشان می‌دهد تعداد کل معاملات واحدهای مسکونی شهر تهران در سال ۱۴۰۰ در مجموع ۷۷,۲۲۲ مورد بوده است.

 

لینک نمودار

 

 

لینک نمودار

ساختمان و مستغلات، بخش مهمی از اقتصاد ایران را تشکیل می‌دهد. طبق آمار بانک مرکزی در سال ۱۳۹۹ سهم دو ساختمان و مستغلات از ارزش جاری تولید ناخالص داخلی ایران حدود ۸ درصد است. به همین دلیل شاخص تعداد و ارزش معاملات مسکن، به خصوص در تهران، به عنوان قلب تحولات اقتصادی و ساخت‌وساز کل کشور یک شاخص مهم برای سنجش ابعاد هر فعالیت اقتصادی است. با توجه به این اهمیت، مقایسه آمار خرید مسکن توسط ایرانیان در ترکیه با آمار خرید مسکن در شهر تهران، می‌تواند تصویری واقعی و ملموس از حجم معاملات ایرانیان در کشور ترکیه و خروج سرمایه از کشور را نشان دهد.

آمار تازه نشان می‌دهد که پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای (برجام) در میانه سال ۲۰۱۷ و تشدید بحران اقتصادی در ایران، آمار خرید مسکن ایرانیان در ترکیه به طور متناوب افزایش یافته است. 

وضعیت ناپایدار اقتصادی و سیاسی ایران و در سال‌های گذشته باعث افزایش میل به مهاجرت در بسیاری از ایرانیان شده است. در این میان ترکیه با توجه به شرایط نسبتا آسان و در دسترس برای مهاجرت، مقصدی جذاب برای بسیاری از ایرانیان است. علاوه بر این، دولت ترکیه با اعطای تسهیلاتی از قبیل اعطای اقامت و شهروندی در صورت خرید ملک، باعث افزایش انگیزه خرید خانه در این کشور شده است. 

بر اساس گزارش مرکز آمار ترکیه، بعد از سال ۲۰۲۰ ایرانیان در صدر خریداران خارجی مسکن در ترکیه قرار دارند. آمار خرید مسکن توسط ایرانی‌ها در فاصله سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۱، حدود ۱۴ برابر افزایش یافته و از ۷۴۴ واحد مسکونی در سال ۲۰۱۵، به ۱۰,۰۵۶ واحد در سال ۲۰۲۱ رسیده است. 

 

لینک نمودار

بر اساس این آمار فقط در سه ماهه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی، ۲,۲۵۶ واحد مسکونی به ایرانیان فروخته شده که معادل ۱۵ درصد کل واحدهای فروخته شده به خارجی‌ها در ترکیه است. 

نمودار زیر نشان می‌دهد طی ۷ سال گذشته کدام کشورها بیشترین آمار خرید ملک در ترکیه را داشته‌اند. 

 

لینک نمودار

گزارشی از ارزش خرید مسکن توسط ایرانی‌ها در دست نیست، اما اگر خوش‌بینانه فرض کنیم هر ملک به طور متوسط ۱۰۰ هزار دلار خریداری شده باشد، طی سال گذشته ایرانیان یک میلیارد دلار مسکن در ترکیه خریداری کرده‌اند.