رفتن مستقیم به محتوا

میدان گازی جزیره کیش: یک فرصت از دست رفته دیگر

10 نوامبر 2022

جزیره کیش قرار بود به قطب گردشگری و تجاری ایران تبدیل شود و سرمایه‌گذاری عمده خارجی جذب کند. اما هر قطبی برای رشد، به انرژی نیاز دارد؛ انرژی برای سرمایش، گرمایش، برق، نمک‌زدایی آب و غیره. جزيره كيش به شبكه اصلی برق ایران متصل نیست و باید برق خود را، خود تامین کند. برق کیش توسط ژنراتورهای دیزلی و نفت کوره تامین می‌شود. این هم باعث آلودگی محیط‌زیست می‌شود و هم کیش را به تحویل منظم گازوییل از بندرعباس نیازمند می‌کند. در سال ۲۰۰۶، اما فرصت شگفت‌انگیزی برای کیش به وجود آمد. این فرصت، کشف یک منبع گازی عظیم در این جزیره بود. این اکتشاف، «میدان گاز کیش» نام گرفت و بزرگترین اکتشاف از نوع خود در تاریخ معاصر ایران بود. اما این میدان گازی که ۱۶ سال پیش کشف شده، هنوز توسط شرکت ملی نفت ایران به بهره‌برداری نرسیده است. 

 

لینک نمودار

گنجایش میدان گازی کیش ۶۶ هزار میلیارد فوت مکعب (۶,۱۳۱ میلیارد متر مکعب) است که آن را در زمره ۲۰ میدان گازی بزرگ جهان قرار می‌دهد. این میدان همچنین یک میلیارد بشکه میعانات گازی دارد که می‌توان آن را در کنار گاز، استخراج کرد و به پالایشگاه‌های نفت، فروخت. گاز کیش شیرین به حساب می‌آید، یعنی میزان گوگرد کم و بین ۵۰ - ۸۰ ذره در میلیون است. در مقام مقایسه، میدان گازی پارس جنوبی به طور متوسط ۱۰۰۰۰ ذره در میلیون، یعنی ۱۵۰ برابر گاز کیش، گوگرد دارد.

پس چرا میدان گازی کیش توسعه نیافته است؟

پاسخ این است که شرکت ملی نفت ایران تصمیم دارد خط لوله‌ای به طول ۹۰ کیلومتر برای انتقال گاز از جزیره سیری به جزیره کیش احداث کند. این خط لوله گاز، واحدهای تولید برقی را که ۱۰ سال پیش ساخته شده، تغذیه خواهد کرد. به‌جای توسعه میدان گازی کیش که مولد درآمدزایی و اشتغال‌زایی در جزیره کیش است و می‌تواند پشتیبان شبکه اصلی گاز کشور باشد، شرکت ملی نفت ایران می‌خواهد کیش را به خط لوله گاز ایران وصل کند. 
جالب است که دو اکتشاف بزرگ گاز در سال‌های اخیر، کیش و سردار جنگل، توسط شرکت ملی نفت ایران به بهره‌برداری نرسیده است.
این در حالی‌ست که کمبود گاز در ایران، باعث قطع برق و توقف صادرات گاز به ترکیه شده است و شرکت ملی نفت ایران به جای توسعه میادین گازی جدید، مسیر گاز موجود را به مکان‌هایی مانند کیش تغییر می‌دهد.