رفتن مستقیم به محتوا

صادرات نفت ایران: بیش از ۸۰ میلیون دلار ضرر در هفته

11 ژانویهٔ 2023

کارشناسان بر این باورند که چین هم از بحران اوکراین و هم از تحریم‌های آمریکا علیه ایران سود زیادی برده؛ چرا که چین با وجود تحریم‌ها، به خرید نفت خام و سایر کالاها از ایران و روسیه ادامه داده و انرژی را با قیمت کمتری نسبت به همتایان غربی خود وارد کرده است. 

ایران به عنوان یک شریک استراتژیک چین، نقشی کلیدی در این داستان ایفا می‌کند. خبرگزاری رویترز اخیرا گزارش داد که ایران نزدیک به یک میلیون بشکه نفت خام را از طریق واسطه‌ با ۳ تا ۴ دلار تخفیف در هر بشکه می‌فروخت. در حالی که عرضه نفت روسیه به اروپا توسط این اتحادیه تحریم شده، در چندماه گذشته روسیه نفت خام خود را با تخفیف از طریق بنادر شرقی خود به چین می‌فروشد. منابع مطلع می‌گویند ایران برای حفظ سهم خود از بازار چین، تخفیف‌های خود را به ۱۱ دلار در هر بشکه افزایش داده است. معمولاً یک دلار هم در هر بشکه به عنوان کارمزد به واسطه‌ها و نمایندگان پرداخت می‌شود. به این ترتیب، ایران هفته‌ای ۷ میلیون دلار به واسطه‌های مرتبط با حکومت و ۷۷ میلیون دلار به متحدان چینی خود می‌پردازد. یعنی با نرخ فعلی ارز، ایران هفته‌ای ۳,۶۰۰ میلیارد تومان درآمد را از دست می‌دهد. 

با توجه به اینکه حکومت ایران تخفیف‌ها و کارمزدهای دیگری را هم برای تولیدات دیگر خود مانند محصولات پتروشیمی‌ و پالایشی ارائه می‌کند، جای تعجب نیست که چین مشتاق حفظ حکومت ایران است و دلالان هم از ادامه تحریم‌ها خوشحالند.