رفتن مستقیم به محتوا

بودجه ایران: رشد تصاعدی سهم نمایندگی ولی فقیه در سپاه

15 دسامبر 2021

بودجه نمایندگی ولی‌فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بین سال‌های ۱۳۹۶ تا ۱۴۰۰ رشد قابل‌ توجهی را تجربه کرده است. به طوری که ردیف بودجه این نهاد در ظرف پنج سال یاد شده بیشتر از ۱۳۶ درصد رشد کرده و تقریبا ۲/۴ برابر شده است. 

این برخورد سخاوتمندانه بودجه‌نویسان در جمهوری اسلامی حکایت از آن دارد که نمایندگی ولی‌فقیه در سپاه برای حکومت ارزش زیادی دارد. به خصوص در شرایطی که صرف‌نظر از بودجه‌های مختلفی که به سپاه پاسداران و زیرمجموعه‌هایش تعلق می‌گیرد، این سازمان به طور مستقل یک ردیف بودجه دارد.

یدالله جوانی، معاون سیاسی وقت سپاه در اسفند ۱۳۹۶ در سرمقاله‌ای که برای روزنامه جوان در تشریح وظایف نمایندگی ولی‌فقیه در سپاه نوشت این سازمان «صیانت از هویت اسلامی، انقلابی، جهادی، ولایی و مردمی سپاه و بسیج» را دنبال می‌کند.

برای تحقق وظایف یاد شده دولت، در لایحه بودجه سال جاری ۱۳۰ میلیارد و ۱۸۰ میلیون تومان پیش‌بینی کرده بود، اما این رقم در جریان تصویب و بررسی در مجلس شورای اسلامی با رشدی نزدیک به ۵۸ درصد به  ۲۰۵ میلیارد و ۱۸۰ میلیون تومان افزایش یافت.

این افزایش محدود به سال ۱۴۰۰ نبوده است. طی پنج‌ سال گذشته ارقام پیش‌بینی‌شده در لوایح بودجه برای این نهاد، در جریان بررسی و تصویب نمایندگان به آن اضافه شده که این خود رشدی ۱۳۶/۳ درصدی نسبت به سال ۱۳۹۶ را نشان می‌دهد.

تنها مورد استثنا سال ۱۳۹۹ است که طی آن دولت حسن روحانی بودجه پیشنهادی برای نمایندگی ولی‌فقیه در سپاه را نسبت به سال قبل از آن کاهش داده بود، اما مجلس در نهایت رقم پیشنهادی دولت را افزایش داد و بودجه این نهاد را به سطح سال ۱۳۹۸ رساند.

ردیف بودجه نمایندگی ولی‌فقیه در سپاه فقط یکی از ردیف‌های بودجه‌ای است که برای سپاه پاسداران در لوایح بودجه در نظر گرفته می‌شود.

بزرگترین ردیف بودجه سپاه مربوط به ستاد مشترک سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است که در قانون بودجه ۱۴۰۰ در حدود ۴۱/۲ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شد.

دانشگاه‌های امام حسین و بقیه‌الله، قرارگاه خاتم‌الانبیا و همچنین سازمان حفاظت اطلاعات سپاه، سازمان بسیج و سپاه حفاظت از دیگر ردیف‌های بودجه زیر‌مجموعه‌های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به حساب می‌آیند.

 

لینک جدول