رفتن مستقیم به محتوا

اختصاص یک پنجم برنامه‌های صدا و سیمای ایران به «معارف اسلامی»

14 فروردین 1402 / 3 آوریل 2023

در حالی که برخی روحانیون در ایران از کمبود برنامه‌های دینی صدا و سیما و بی‌توجهی به مسائل شرعی انتقاد می‌کنند، آمارهای رسمی نشان می‌دهد بیش از یک پنجم برنامه‌های تولیدی صدا و سیمای ایران، اختصاص به معارف اسلامی دارد. به عبارتی از هر پنج ساعت برنامه‌ای که در تمام شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی صدا و سیما پخش می‌شود، یک ساعت به مسائل اسلامی و مذهبی اختصاص دارد. 

بررسی‌های پایگاه داده‌های باز ایران نشان می‌دهد از مجموع ۳۴۵ هزار ساعت برنامه تولیدی رادیو و تلویزیون جمهوری اسلامی در سال ۱۴۰۰ بیش از ۷۰ هزار ساعت به «معارف اسلامی» اختصاص داشته است. این رقم معادل ۲۰ درصد کل سالانه برنامه‌های تولیدی صدا و سیما است.

 


لینک نمودار

آمار و ارقام ارایه شده در گزارش‌های مرکز آمار ایران (به نقل از سازمان صدا و سیما) نشان می‌دهد، موضوعات مربوط به معارف اسلامی پس از موضوعات اجتماعی و فرهنگی، سومین اولویت تولیدی رادیو و تلویزیون جمهوری اسلامی است.

در مقام مقایسه حجم برنامه‌های «معارف اسلامی»، معادل ۶ برابر موضوعات علمی و ۳ برابر موضوعات سیاسی و اقتصادی است.

 

 


لینک جدول

بخش بزرگی از هزینه‌های صدا و سیما از بودجه عمومی تامین می‌شود. دولت برای بودجه اداره صدا و سیما در سال آینده ۱۴ هزار و ۳۳۸ میلیارد تومان هزینه پیش‌بینی کرده است که حدود ۸ هزار میلیارد تومان آن از بودجه عمومی (مالیات، فروش نفت و اموال عمومی و… ) تامین می‌شود. پیش‌بینی شده صدا و سیما درآمدی چیزی در حدود ۶,۴۰۰ میلیارد تومان از درآمدهای خود (پخش تبلیغات و فروش محصولات) را برای اداره سازمان هزینه می‌کند. 

 

 

 


لینک نمودار

اگر فرض کنیم میزان هزینه‌کرد صدا و سیما در بخش‌های مختلف تولیدی به صورت مساوی توزیع شود، هزینه تولید برنامه‌های «معارف اسلامی» نزدیک ۲,۹۰۰ میلیارد تومان در سال برآورد می‌شود. 

تبلیغ آنچه در جمهوری اسلامی به آن «معارف اسلامی» گفته می‌شود محدود به این نیست، چرا که برنامه‌های اجتماعی، سیاسی و اقتصادی هم باید بر اساس مبانی اسلامی تهیه و تولید شوند. 

در ماده ۹ اساسنامه صدا و سیمای جمهوری اسلامی گفته شده «هدف اصلی سازمان [صدا و سیما] به‌عنوان یک دانشگاه عمومی نشر فرهنگ اسلامی، ایجاد محیط مساعد برای تزکیه و تعلیم انسان و رشد فضایل‌ اخلاقی و شتاب بخشیدن به حرکت تکاملی انقلاب اسلامی در سراسر جهان می‌باشد.»