رفتن مستقیم به محتوا

بازدید سالانه بیش از یک میلیون نفر از کاخ‌های محمدرضا شاه، تخت‌جمشید و پاسارگاد

03 تیر 1402 / 24 ژوئن 2023

بر اساس آمارهای رسمی در ایران در سال ۱۴۰۰ بیش از ۵۱۵ هزار نفر از موزه-کاخ‌های سعدآباد و نیاوران و ۵۸۸ هزار نفر از تخت جمشید و پاسارگاد بازدید کرده‌اند. این آمار معادل یک پنجم کل آمار بازدید از موزه‌های کل کشور است. 

بررسی‌های پایگاه داده‌های باز ایران بر داده‌های آماری موزه‌های کشور نشان می‌دهد که کاخ سعدآباد با سهم ۱۳ درصد و کاخ نیاوران با ۷ درصد از کل آمار بازدید موزه‌ها، پربازدیدترین موزه‌های ایران در سال ۱۴۰۰ بوده‌اند. در مجموع ۵۱۵ هزار بازدیدکننده از این دو کاخ‌-موزه دیدن کرده‌اند. 

طبق اطلاعات منتشر شده کاخ قاجاری گلستان، سومین موزه پربازدید سال ۱۴۰۰ است که سهم آن از کل آمار بازدید موزه‌های کشور، ۴/۳ درصد است. بعد از آن موزه چهلستون اصفهان از مجموعه عمارت‌های صفوی و موزه نادری مشهد با سهم ۳/۸ و ۲/۴، بیشترین آمار بازدید را داشته‌اند. 

 

لینک نمودار

 

در میان بناهای تاریخی نیز استان فارس با رکورد جذب یک سوم بازدیدکنندگان ابنیه تاریخی جایگاه خود را به عنوان قطب گردشگری ایران تثبیت کرده است. 

سهم «حافظیه شیراز» از کل بازدیدکنندگان بناهای تاریخی در سال ۱۴۰۰ بیش از ۱۴ درصد بوده است. تخت جمشید با رکورد جذب ۱۰ درصد و سعدیه با رکورد جذب ۹ درصد دومین و سومین اماکن تاریخی پربازدید ایران بوده‌اند. 

 

لینک نمودار