رفتن مستقیم به محتوا

رکوردشکنی تورم در ایران: ۳۰ ماه دولت ابراهیم رئیسی برابر با ۱۵ سال حکومت شاه

24 بهمن 1402 / 13 فوریهٔ 2024

بر اساس آمارهای رسمی دولت ایران، میزان افزایش قیمت‌ها در ۳۰ ماه نخست فعالیت ابراهیم رئیسی در مقام ریاست جمهوری تقریبا با کل تورم ۱۵ سال آخر حکومت پهلوی برابر است. 

محاسبات پایگاه داده‌های باز ایران در داده‌های مرکز آمار ایران نشان می‌دهد از زمان آغاز ریاست جمهوری ابراهیم رئیسی در مرداد ۱۴۰۰ تا دی ۱۴۰۲  شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی در ایران ۲/۳ برابر شده است، این در حالی است که بر اساس داده‌های بانک مرکزی ایران، متوسط قیمت‌ها از سال ۱۳۴۰ تا ۱۳۵۵ حدود ۲/۲ برابر افزایش پیدا کرده بود.

لینک نمودار مقایسه

بررسی داده‌های آماری نشان می‌دهد، بهترین و باثبات‌ترین دوره اقتصاد ایران در دهه ۱۳۴۰ خورشیدی بوده است که متوسط نرخ تورم (میانگین هندسی)، تنها ۱/۶ درصد بوده است. 

تا پیش از دهه ۱۴۰۰ بدترین دهه تورمی در دهه‌های ۱۳۹۰ و ۱۳۷۰ خورشیدی با رکورد متوسط تورم ۲۵ و ۲۴ درصد بوده‌اند، اما به نظر می‌رسد این رکورد در دهه ۱۴۰۰ شکسته شده باشد. متوسط نرخ تورم در سه سال نخست دهه ۱۴۰۰ بیش از ۴۵ درصد بوده است که در کل تاریخ تورم ایران بی‌سابقه است.
لینک نمودار متوسط نرخ تورم در هر دهه

نمودار زیر هم تغییرات نرخ تورم را از ابتدای سال ۱۳۳۰ تا پایان ۱۴۰۱ به تصویر کشیده است. چنانکه مشخص است بعد از انقلاب نه‌تنها، نرخ تورم افزایش پیدا کرده  بلکه اقتصاد ایران شاهد نوسان‌های شدید شده است.
نمودار نرخ تورم سالانه (۱۳۲۳ تا ۱۴۰۱)