رفتن مستقیم به محتوا

ایران سومین کشور منطقه با بالاترین آمار سرطان

30 بهمن 1402 / 19 فوریهٔ 2024

مقام‌های وزارت بهداشت می‌گویند آمار ابتلا به سرطان در کشور به نزدیک ۱۵۰ هزار مورد در سال رسیده است، با این حال آخرین داده‌های موجود ثبت شده در آژانس بین‌المللی تحقیقات سرطان سازمان جهانی بهداشت، در سال ۲۰۲۲ نشان می‌دهد ایران با رکورد ابتلای بیش از ۱۳۷ هزار مورد و مرگ نزدیک ۱۱۹ هزار نفر در سال، بعد از ترکیه و پاکستان بیشترین آمار ابتلا را در منطقه دارد. 

 

لینک نمودار

نمودارهای بالا آمار ابتلا و مرگ و میر ناشی از سرطان را در ایران و کشورهای همسایه نشان می‌دهد. البته باید توجه داشت آمار واقعی ابتلا و مرگ و میر ناشی از سرطان، به دلیل ضعف نظام غربالگری و ثبت آمار، هم در ایران و هم در اغلب کشورهای منطقه بیشتر از ارقام یاد شده است. با این حال همین آمارهای موجود هم نشان‌دهنده وضعیت کلی کشورهای منطقه از نظر ابتلا و مرگ و میر ناشی از سرطان است که ایران بدون احتساب عامل جمعیت، بعد از ترکیه و پاکستان در جایگاه سوم قرار دارد.

با این وجود اگر عامل جمعیت را هم در نظر بگیریم و نرخ ابتلا و مرگ و میر را محاسبه کنیم، ایران باز هم بعد از ارمنستان، ترکیه و جمهوری آذربایجان در رتبه چهارم از نظر ابتلا و مرگ و میر قرار دارد. 

 

 

لینک نقشه

 

 

 

 

لینک نقشه

طبق آخرین آمار موجود در آژانس بین‌‌المللی تحقیقات سرطان، نرخ ابتلا به سرطان در سال ۲۰۲۲ در ایران ۱۶۰ به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر و نرخ مرگ و میر ۱۰۱ مرگ به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر است. 

در این میان نکته قابل توجه نسبت بالای مرگ و میر به موراد ابتلا در ایران، در مقایسه با کشورهایی است که آمار ابتلا به سرطان در آنها بالاست،‌ نمودار پایین، نرخ ابتلا و مرگ و میر ناشی از سرطان را در مقایسه با کشورهای ژاپن، فرانسه، آمریکا، بریتانیا، چین، اسرائیل و ترکیه را  نشان می‌دهد. 

 

لینک نمودار

در نگاه اول به نظر می‌رسد هم احتمال ابتلا به سرطان و هم امکان مرگ بر اثر سرطان در ایران به مراتب پایین‌تر از کشورهای دیگر است، اما اگر از زاویه دیگری به ماجرا نگاه کنیم، قضیه کمی متفاوت خواهد بود. 
بر خلاف نمودار بالا، نسبت مرگ و میر به موارد ابتلا در ایران (نمودار پایین) به مراتب بیشتر از کشورهای دیگر و حتی متوسط جهانی است. 

 

 

 

 

 

لینک نمودار

در ایران به ازای هر ۱۰۰ مورد ابتلا در سال، ۶۴ نفر بر اثر سرطان جانشان را از دست می‌دهند، در حالی که این نسبت در کل دنیا ۴۹ درصد، در ترکیه ۵۴ درصد، در ژاپن  و اسرائیل ۴۲ درصد، در فرانسه ۳۹ درصد و در آمریکا ۲۵ درصد است.