رفتن مستقیم به محتوا

برنامه هسته‌ای ایران چقدر برق کشور را تامین می‌کند

22 ژانویهٔ 2023

برنامه هسته‌ای بحث‌برانگیز ایران کمتر از ۱ درصد برق کشور را تامین می‌کند. در شرایطی که ایرانیان بار تحریم‌های اقتصاد را به دوش می‌کشند، جمهوری اسلامی ادعا می‌کند که برنامه غنی‌سازی اورانیوم، برای تولید برق و سایر اهداف صلح‌آمیز است.

ایرانیان در ۲۰ سال گذشته، فشارهای اقتصادی و اجتماعی شدیدی را تحمل کرده‌اند. تحریم‌های ایالات متحده، سازمان ملل و اتحادیه اروپا که برای کند کردن روند دستیابی ایران به فناوری هسته‌ای اعمال شده، موجب این فشارها بوده است. دولت ایران در این سال‌ها موفق شده است با روسیه برای ساخت اولین نیروگاه هسته‌ای خود در بوشهر قرارداد ببندد. اما این نیروگاه نتوانسته حتی یک درصد از انرژی مورد نیاز ایران را تامین کند.

از نظر تولید انرژی هسته‌ای، ایران از همسایه خود، امارات متحده عربی بسیار عقب‌تر است. امارات اخیرا با همکاری کامل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شروع به تولید به انرژی هسته‌ای کرده است. نتایج تلاش‌های هسته‌ای ایران و امارات در نمودار زیر نشان داده شده است.

 


لینک نمودار

در ایران، انرژی هسته‌ای کمتر از ۰/۳ درصد از کل برق مصرفی ایران را تامین می‌کند. این در حالی است که امارات، ۲/۱ درصد از برق خود را در نیروگاه هسته‌ای تولید می‌کند. با این حساب امارات تقریبا ۸ برابر بیشتر از ایران برق هسته‌ای تولید می‌کند. 

امارات به ساخت سه نیروگاه اتمی با مجموع ظرفیت ۴,۰۳۵ مگاوات در مقایسه با ۹۱۵ مگاوات ایران موفق شده است. با این حساب امارات ۴/۵ برابر ایران برق هسته‌ای تولید می‌کند. 

نمودارهای شماره ۲ و شماره ۳ تاثیر انرژی هسته‌ای را بر ترکیب تولید انرژی در ایران و امارات نشان می‌دهد. 

 

 


لینک نمودار

 

 

 


لینک نمودار

 

این مقاله در اصل به زبان انگلیسی منتشر شده است (لینک مقاله).