رفتن مستقیم به محتوا

رکورد یا رونق؟ رشد اقتصادی ایران یک سال پس از تشکیل دولت رئیسی

31 اکتبر 2022

در حالی که مقام‌های دولت ابراهیم رئیسی از رونق و جهش اقتصادی ایران در دوران ریاست جمهوری او صحبت می‌کنند، آمارهای رسمی تصویر دیگری از اقتصاد کشور دارند.

۱- گزارش‌ اخیر مرکز آمار ایران از تحولات اقتصادی بهار ۱۴۰۱ که ۲۱ شهریور ماه منتشر شده است، نشان می‌دهد که طی یک سال گذشته روند رشد اقتصادی، سیر نزولی داشته و به نصف نرخ رشد ۱۴۰۰ کاهش یافته است. 

لینک

بر اساس این گزارش، نرخ رشد اقتصادی بهار ۱۴۰۱ با کاهش ۴۵ درصدی به نسبت بهار ۱۴۰۰، کمتر از ۴ درصد است که به نسبت فصل مشابه سال قبل بیش از ۳ واحد درصد کمتر شده است. 

۲- در ماه‌های گذشته بارها مقام‌های دولتی از افزایش صادرات و درآمدهای نفتی ایران صحبت کرده‌اند، اما محاسبات مرکز آمار نشان می‌دهد که بر خلاف این ادعاها نرخ رشد اقتصادی بخش نفت از ۲۷ درصد در بهار گذشته به حدود یک درصد رسیده است. به عبارت دیگر، سطح تولید نفت در ایران به رغم افزایش قیمت و ارزش نفت در بازارهای جهانی به نسبت دوره مشابه پارسال هیچ تغییری نکرده است. 
لینک

این در حالی است که ابراهیم رئیسی، دو هفته پیش از انتشار گزارش مرکز آمار در نشست خبری یک سالگی دولت گفته بود: «همچنین صادرات نفت افزایش یافته است. دولت مردمی خود را در محدوده آنچه که تحریم‌کنندگان می‌خواهند با تحریم ما را در آن قرار دهند، قرار نداده است.»

۳- یکی دیگر از بخش‌های مهم اقتصاد ایران، بخش ساختمان است که بعد از رونق نسبی در سال گذشته، دوباره شاهد رکود است. بر اساس داده‌های مرکز آمار، نرخ رشد اقتصادی بخش ساختمان در بهار ۱۴۰۱ به حدود منفی ۴ درصد رسیده است، در حالی که این نرخ در بهار سال قبل و پیش از تشکیل دولت ابراهیم رئیسی به بیش از ۱۵ درصد رسیده بود. 
لینک 

۴- اما بحرانی‌ترین بخش اقتصاد ایران در یک سال گذشته بخش کشاورزی بوده است. محاسبات مرکز آمار نشان می‌دهد که این بخش برای پنجمین فصل متوالی رکود و رشد منفی را تجربه می‌کند. نرخ رشد بخش کشاورزی در بهار ۱۴۰۱ حدود منفی یک درصد اعلام شده است. در چهار فصل پیش از آن نیز نرخ رشد این بخش بین منفی ۳ تا منفی ۶ درصد در نوسان بوده است. 
لینک