رفتن مستقیم به محتوا

بودجه ایران: سهم جامعه‌المصطفی چقدر است؟

29 دی 1400 / 19 ژانویهٔ 2022

یکی از ویژگی‌های لایحه بودجه ۱۴۰۱ افزایش منابع مالی برای سازمان‌ها و نهادهای پرشمار زیر نظر آیت الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی است - موضوعی که در مورد جامعه المصطفی العالمیه نیز صدق می‌کند.

جامعه المصطفی العالمیه هدف خود را «تربیت مجتهدان و عالمان و نشر و ترویج اسلام ناب محمدی» در جهان اعلام کرده است. این در حالیست که دولت دونالد ترامپ در ماه دسامبر ۲۰۲۰ میلادی این موسسه را از کانون‌های فعالیت‌های اطلاعاتی نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اعلام و آن را تحریم کرد.

اما جامعه‌ المصطفی قرار است در سال مالی آتی چه مقدار برای کشور هزینه داشته باشد؟

در لایحه بودجه ۱۴۰۱ برای جامعه‌ المصطفی العالمیه نزدیک به ۵۷۷ میلیارد تومان در نظر گرفته شده که چهار درصد بیشتر از بودجه امسال این موسسه است. 

بررسی بودجه‌های پنج سال گذشته این موسسه نشان می‌دهد در فاصله سال‌های ۱۳۹۶ تا ۱۴۰۰ در مجموع حدود ۱,۷۹۶ هزار میلیارد تومان به آن اختصاص یافته است.

 

لینک جدول 

پایگاه داده‌های باز ایران سال گذشته در گزارشی تفصیلی به منابع مالی جامعه‌المصطفی العالمیه در دهه ۱۳۹۰ خورشیدی پرداخته بود. 

یافته‌های آن گزارش نشان می‌‌دهد در فاصله سال‌های ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۹ بیش از ۲,۵۰۰ میلیارد تومان از منابع عمومی کشور در اختیار این نهاد قرار گرفته است. رقمی که برابر با مجموع درآمد متوسط ۴۶ هزار خانوار ایرانی است. 

مقایسه بودجه سالانه جامعه‌المصطفی با متوسط قیمت آپارتمان در شهر تهران حکایت از آن دارد که در فاصله سال‌های ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۹ در مجموع اعتباراتی به ارزش قیمت متوسط بیش از ۴۰۰ هزار متر مربع واحد مسکونی در شهر تهران در اختیار این نهاد قرار گرفته است.

 

 

لینک جدول و نمودار

مشخص نیست این حجم از منابع عمومی که به این نهاد اختصاص پیدا می‌کند کجا و چگونه هزینه می‌شود. گزارش رسمی از عملکرد جامعه‌المصطفی در دست نیست، اما مدیران آن مدعی‌اند در نتیجه فعالیت‌های این موسسه ۵۰ میلیون نفر در سطح جهان توسط جامعه المصطفی العالمیه شیعه شده‌اند. این ادعا قابل راستی‌آزمایی نیست، اما اگر فرض را بر صحت آن بگذاریم، به حساب عدد و رقم جمهوری اسلامی در طول یک دهه برای شیعه کردن هر یک نفر، بیش ۵۰۰ هزار تومان (بدون احتساب ارزش تورمی) از منابع ملی هزینه کرده است. 

مقاله‌های مرتبط:
بودجه‌ ایران: فصل 'حفظ نظم و امنیت' ۶ برابر فصل 'منابع آب'
بودجه ایران: میلیاردها تومان صرف نظارت بر ذبح حلال می‌شود
بودجه ایران: رشد تصاعدی سهم نمایندگی ولی فقیه در سپاه